Committees

Chair
Takashi Kyotani (Tohoku University)
Co-Chair
Jun-ichi Ozaki (Gunma University)
Secretary General
Masahiro Toyoda (Oita University)
Treasurer
Yasushi Soneda (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology)

Steering Committee

Takeshi Abe (Kyoto University)
Hiroyuki Fujimoto (Kyoto University)
Tomokazu Fukutsuka (Nagoya University)
Noriko Yoshizawa (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology)

Local Organizing Committee

Genta Ebitani
CoorsTek K. K.
Hiroji Fukui
Sekisui Chemical Company, Limited
Tatsuro Hamada
Toyo Tanso Co., Ltd.
Hiroaki Hatori
National Institute of Advanced Industrial Science and Technology
Takashi Ijima
Nippon Steel Corporation
Wataru Ikebe
Mitsubishi Chemical Corporation
Hiroshi Imagawa
SEC Carbon, Ltd.
Yasuo Imashiro
Nisshinbo Holdings Inc.
Norio Iwashita
National Institute of Advanced Industrial Science and Technology
Ken Kaneko
Tokai Carbon Co., Ltd.
Hirofumi Kanoh
Chiba University
Masayuki Kawaguchi
Osaka Electro-Communication University
Yoichi Kawano
Nippon Steel Chemical & Material Co., Ltd.
Shinji Kawasaki
Nagoya Institute of Technology
Masashi Kijima
University of Tsukuba
Masaya Kodama
National Institute of Advanced Industrial Science and Technology
Shigeo Maruyama
The University of Tokyo
Yoshiaki Matsuo
University of Hyogo
Shin Mukai
Hokkaido University
Yoshimi Ohzawa
Aichi Institute of Technology
Kyoichi Oshida
National Institute of Technology, Nagano College
Eisuke Shiotsubo
Japan Carbon Association
Chiaki Sotowa
Showa Denko K. K.
Hisanori Sugimoto
Nippon Graphite Industries, Co., Ltd.
Yoshinori Takagi
JFE Chemical Corporation
Yoshinori Uchiyama
Hitachi Chemical Company, Ltd.
Akira Urano
Nippon Carbon Co., Ltd.
Kazuma Yamane
Toda Kogyo Corp.
Seong-Ho Yoon
Kyushu University

International Advisory Board

Yuan Chen
Australia
John Zhu
Australia
Juan Matos Lale
Chile
Yongsheng Chen
China
Chang Liu
China
Hui-Ming Cheng
China
Feiyu Kang
China
Quan-Hong Yang
China
Juan Carlos Moreno-Pirajan
Colombia
Ladislav Kavan
Czech
Alberto Bianco
France
Marc Monthioux
France
Philippe Azais
France
Conchi Ania
France
Sylvie Bonnamy
France
Claire Herold
France
Arndt-Peter Schinkel
Germany
Bastian Etzold
Germany
Marcus Franz
Germany
Philipp Adelhelm
Germany
Wilhelm Frohs
Germany
Wolfgang Klose
Germany
Krisztina Laszlo
Hungary
Lalit Mohan Manocha
India
Yoong Ahm Kim
Korea
Chong Rae Park
Korea
Rodney S. Ruoff
Korea
Young-Seak Lee
Korea
Elzbieta Frackowiak
Poland
Francois Beguin
Poland
Jacek Przepiorski
Poland
Artur. P. Terzyk
Poland
Jose Luis Figueiredo
Portugal
Zinfer R. Ismagilobv
Russia
Juan Tascon
Spain
Francisco Rodriguez-Reinoso
Spain
Rosa Menendez
Spain
Carlos Moreno-Castilla
Spain
Diego Cazorla-Amoros
Spain
Khanin Nueangnoraj
Thailand
Ferhat Yardim
Turckey
Gareth Neighbour
UK
Andrea Ferrari
UK
Andriy Korchev
USA
Mauricio Terrones
USA
Robert Hurt
USA
Nikhil Koratkar
USA
Vincent Meunier
USA
Yury Gogotsi
USA
Ljubisa Radovic
USA
Cristian Contescu
USA
Deborah Chung
USA
Nidia Gallego
USA